Kata v KARATE-DÓ


Některé pasáže při cvičení kata zahrnují např. hluboké dýchání, maximální rychlost technik, kde je nutno podotknout, že samotná rychlost a kime jsou základní principy technik útoků a obrany, dále využití práce boků, kreré slouží na zvýraznění síly-výbušnost v rychlosti apod.
Cvičení kata jsou náročná na fyzickou přípravu a strečink. Rovnováha v kata závisí na perfektním rozložení síly odrazu při přechodech, na rozložení hmotnosti cvičence při rotacích. Stabilita v kata, která je podmíněna správnou polohou chodidel na podložce (tatami), na pobyblivosti v kotníku, který umožnuje neměnit polohu chodidla. Strečink zde hraje velkou úlohu. Kime v kata, které má i svůj fyziologický význan, je vlastně kontrakce a napětí všech svalů, které fixují (zastaví) pohyb. Trénink kime vychází a závisí na nervové soustavě, která musí být zvyklá zapojit do akce nevyhnutelné skupiny svalů v co nejkratším čase a kvantitou svalových vláken, která se blíží 100%. Ve stylu SHOTOKAN-RYU jsou dlouhé a nízké postoje, délka a plnost techniky a maximální síla. Důležitá je správná forma (správná technika). Kime ovlivnuje estetickou kvalitu techniky. Výbušnost v kata dává reálný význam techniky. Stabilita v kata. Správné zacvičení či provedení kata jako komplet je charakterizováné rytmem kata, který musí odpovídat určitým fixním pravidlům a až potom může být modelovaný na jednotlivce v závislosti na jeho osobních kvalitách. Dalším faktorem je dodržování principů v cvičení kata. Jedná se o vykonání reálného významu zrovna cvičené kata.
  • Absolutní znalost technik použitých v kata (bunkai).
  • Správné časování, rytmus, rychlost, stabilita a ohnisko síly (kime).
  • Správný stupeň pozornosti a koncetrace.
  • Správné postoje se správným napětím dolních končetin, přičemž musí být chodidla celou plochou na zemi (tatami).
  • Správné nápětí břišního svalstva (hara), bez zdvihání se během cvičení (pokud to není v kata obsaženo) a přemistování.
  • Správná forma stylu, který je zrovna předváděn.
 


Česká unie
bojových uměníČeský svaz
karatePražský svaz
karate

 
< Předchozí 2/2